Aktualności
APEL W SPRAWIE PRZECIWDZIAŁANIA NIELEGALNEJ SPRZEDAŻY LEKÓW
- Szczegóły
POLPROWET oraz Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna skierowały do Głównego Lekarza Weterynarii apel w sprawie interwencji dotyczącej kwestii nielegalnego reklamowania, oraz oferowania sprzedaży leków weterynaryjnych na receptę przez Internet. Polskie i Europejskie prawo dopuszcza handel lekami OTC dla zwierząt w formie online, jednak nie ma możliwości zakupu przez Internet leków wydawanych na podstawie recept. Mimo to, w sieci pojawiają się ogłoszenia mówiące o możliwości takiego zakupu.
W ostatnim czasie do KIL-W oraz POLPROWET coraz częściej docierają informacje o podejrzanych reklamach i ofertach sprzedaży wysyłkowej weterynaryjnych produktów leczniczych zamieszczanych na różnorodnych internetowych portalach. Co ważne, oferty i reklamy dotyczą przede wszystkim leków wydawanych z przepisu lekarza, a mimo to zawierają informację o możliwości ich uzyskania przez Internet bez recepty. W reklamach można przeczytać między innymi takie hasła: „Tylko u nas lekarstwa weterynaryjne bez recept”.
– Kupno takich leków może być nie tylko nielegalne, ale po prostu niebezpieczne. Przykładowo, w odniesieniu do takich produktów nie da się stwierdzić źródła ich pochodzenia, autentyczności, terminu ważności, czy też warunków przechowywania i transportu, a są to podstawowe okoliczności wpływające na bezpieczeństwo produktu leczniczego i zdrowie pacjentów – tłumaczy lek. wet. Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Konsekwencje takiego działania nie dotyczą tylko obszaru zdrowia. Jak wskazują prawnicy, taki proceder ma także konsekwencje karne.
Każde podejrzenie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi powinno być zgłaszane organom Inspekcji Weterynaryjnej. Wprowadzanie do obrotu sfałszowanych lub niezarejestrowanych produktów, którym przypisywane są właściwości lecznicze, stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo Prawo Farmaceutyczne stanowi, że za wytwarzanie, import i obrót hurtowy bez wymaganego zezwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. – mówi Filip Dymitrowski, aplikant adwokacki z Kancelarii Moyers.
Rosnąca liczba tego typu nielegalnych ofert wzbudziła zaniepokojenie stowarzyszeń branżowych, które wystosowały apel o wspólne wypracowanie rozwiązania systemowego umożlwiającego interwencje w takich przypadkach. – Przepisy regulujące obrót lekami w tym lekami weterynaryjnymi mają na celu chronić konsumentów i ich zwierzęta. Jednak działania podejmowane przez osoby odpowiedzialne za takie, wątpliwe ogłoszenia mogą naruszać przepisy prawa farmaceutycznego, w tym przepisy karne sankcjonujące kierowanie do publicznej wiadomości reklamy produktów leczniczych wydawanych wyłącznie na podstawie recepty. Chcemy, aby środowisko wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii oraz odpowiednimi służbami, wypracowało systemowe rozwiązania umożliwiające przeciwdziałanie takim procederom – podsumowuje Radosław Knap, sekretarz generalny POLPROWET.
Od 28 stycznia 2022 nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży detalicznej na odległość weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza weterynarii (OTC). Jednak taka możliwość jest ściśle kontrolowana i nie dotyczy tych wydawanych na receptę. Na liście udostępnionej przez Głównego Lekarza Weterynarii zgłoszonych jest obecnie 86 podmiotów z całego kraju, ale nawet one nie mają prawa prowadzić sprzedaży online leków weterynaryjnych na receptę.
Warto przypomnieć, że Komisja Europejska wprowadziła dedykowane logo - obowiązkowe do zamieszczenia na stronie www dla sprzedawców, którzy zarejestrują swoją działalność zgodnie z prawem. Zamieszczone na stronie sprzedawcy logo, powinno zawierać także hiperłącze do wykazu sprzedawców detalicznych uprawnionych do oferowania weterynaryjnych produktów leczniczych w sprzedaży na odległość. W przypadku braku takiego logo i wpisu sprzedawcy do rejestru nie powinno się dokonywać zakupu.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zrzeszająca wszystkich lekarzy weterynarii w Polsce, natomiast POLPROWET, jako podmiot zrzeszający 16 wiodących przedsiębiorców odpowiadających za ponad 85% polskiego rynku leków weterynaryjnych. Obie organizacje w swoich celach wysoko stawiają zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego – zarówno ludziom, jak i zwierzętom.
CZY W 2022 ROKU POWINNIŚMY BAĆ SIĘ EPIDEMII WŚCIEKLIZNY ?lizny?
- Szczegóły
ZMARŁ DR N. WET. TADEUSZ ZDUNKIEWICZ
- Szczegóły
ZMARŁ PROF. DR HAB. DR H.C. JERZY KITA
- Szczegóły
NIESZCZEPIONY? NIE WIERZĘ! ZASZCZEP ZWIERZĘ!
- Szczegóły
20 kwietnia Światowym Dniem Szczepień Zwierząt
Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę! – pod takim hasłem w Polsce, rozpoczynają się tegoroczne obchody Światowego Dnia Szczepień Zwierząt połączone z Europejskim Tygodniem Szczepień oraz Światowym Dniem Lekarzy Weterynarii. W polskie obchody zaangażowały się instytucje takie jak: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET.
Dostęp do szczepień spowodował, że na przestrzeni ostatnich 30 lat z mapy Polski prawie całkowicie zniknęło wiele chorób zakaźnych zwierząt, które na początku lat 90. były powszechnie spotykane. Nie oznacza to jednak, że możemy zaprzestać szczepień naszych pupili. Niestety w Polsce w ostatnim czasie coraz częściej wybuchają ogniska wścieklizny, które spowodowały, że w niektórych województwach wprowadzono nakaz szczepienia kotów. Warto zaznaczyć, że szczepienia psów przeciw wściekliźnie są obowiązkowe, na terenie całej Polski. Według WHO na świecie co roku odnotowuje się około 70 tys. zakażeń ludzi wścieklizną, która jest chorobą nieuleczalną a zakażenie nią jest niemal jednoznaczne ze śmiercią pacjenta. W Polsce ostatni przypadek śmierci człowieka w wyniku zarażenia tym wirusem miał miejsce ponad dwie dekady temu.
„Wścieklizna to tylko jedna z wielu chorób, którą mogą zarazić się zwierzęta domowe, ta niestety jest śmiertelnie groźna zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia. Mając na względzie fakt, że około 1/3 chorób zakaźnych występujących u ludzi są chorobami odzwierzęcymi, warto pamiętać, że szczepienia nie tylko chronią naszych „braci mniejszych”, ale są przede wszystkim bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób zakaźnych człowieka. Szczepienia pozostają najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi u zdrowych zwierząt jak i ludzi” — wyjaśnia lek. wet. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Szczepiąc naszych codziennych towarzyszy, chronimy nie tylko siebie, ale przede wszystkim zapobiegamy cierpieniu i śmierci. Profilaktyka chorób zakaźnych z wykorzystaniem szczepionek, to najważniejszy element zapobiegający ich występowaniu, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Co ważne, szczepienia zmniejszają również konieczność stosowania terapii z wykorzystaniem antybiotyków. „Co raz lepiej pielęgnujemy i dbamy o nasze domowe zwierzaki. Zapewniamy im odpowiednią zbilansowaną dietę, uzupełnianą o kompleksy witamin i minerałów, dostarczamy im codzienną porcję ruchu i wspólnych zabaw. Zapominając jednak o szczepieniach, niestety narażamy naszego ukochanego pupila na poważne choroby i cierpienie, które mogą zakończyć się niejednokrotnie śmiercią. Dziś w Światowym Dniu Szczepień Zwierząt hasło „Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę!” jest niezwykle aktualne” – podkreśla lek. wet. Andrzej Lisowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.
Rozwój biotechnologii szczepionek oznacza, że zwiększa się możliwość zapobiegania nowym i istniejącym chorobom zakaźnym. Nowoczesne szczepionki w połączeniu z regularnymi kontrolami u lekarza weterynarii i innymi elementami profilaktyki oraz powszechnością szczepień to najskuteczniejsza droga do tego, aby chronić zwierzęta i ich właścicieli. Europejska organizacja AnimalhealthEurope, której częścią jest polskie stowarzyszenie POLPROWET, wyróżnia szereg korzyści z powszechnego stosowania szczepień. – Stosując szczepionki, przede wszystkim zapobiegamy poważnym chorobom u zwierząt domowych. Ma to szczególne znaczenie podczas pierwszych miesięcy ich życia. Dzięki szczepieniom nasi podopieczni, nawet jeżeli zachorują, przejdą daną chorobę znacznie lżej. Ważny jest także aspekt ekonomiczny – leczenie zwierzęcia jest dużo droższe niż stosunkowo tania szczepionka. W końcu chroniąc zwierzęta, chronimy także samych siebie – podsumowuje Radosław Knap, sekretarz generalny POLPROWET.
Tegoroczna akcja popularyzująca szczepienie zwierząt domowych ma na celu podkreślenie ich wagi w zapobieganiu występowaniu wielu groźnych chorób zakaźnych zarówno u ludzi jak i zwierząt. Jest to także doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim opiekunom zwierząt o wizycie ze swoim pupilem u lekarza weterynarii.
Akcję można śledzić na stronach www i profilach społecznościowych organizacji POLPROWET, KIL-W oraz PSLWMZ.
PRZEKAZANIE BUSA HUMANITARNEGO
- Szczegóły
Prof. Ałła Vyniarska odebrała z rąk Prezesa KRLW Marka Mastalerka, Sekretarza KRLW Jacka Łukaszewicza oraz Skarbnika KRLW Jerzego Tomasza Chodkowskiego kluczyki do 8 osobowego busa ufundowanego przez Krajową Izbę Lekarsko Weterynaryjną. Będzie on służył do przewożenia uchodźców z Ukrainy do Polski i przewożenia pomocy humanitarnej na Ukrainę. Prof. Ałła Vyniarska jest pełnomocnikiem KILW ds. pomocy ukraińskim uchodźcom.
APELUJEMY O POMOC !!!
- Szczegóły
Szanowi Państwo w imieniu rodziny zmarłej lek. wet. Anny Chabior zwracamy się o pomoc. Zbierane są fundusze m.in. na pomoc psychologiczną i prawną dla męża i trójki jej dzieci. A. Chabior zmarła po tygodniowej walce z bardzo ciężkimi obrażeniami, jakich doznała na skutek tragicznego wypadku w pracy. Walczyła dzielnie, choć przeprowadzono amputację obu nóg i prawej ręki.
https://zrzutka.pl/vxkv9n?fbclid=IwAR3x_lKD8I9uLfutjLCJmBSOhZODh4RgZsnSMMNDp4aZOBRkaTOGzh8J0aU
ORGANIZACJA POMOCY HUMANITARNEJ DLA UKRAINY
- Szczegóły
Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zwraca się z prośbą, aby przedsiębiorstwa i osoby zainteresowane udzieleniem pomocy stronie ukraińskiej w zakresie zaopatrzenia w produkty lecznicze weterynaryjne, kontaktowały się bezpośrednio z instytucjami odpowiedzialnymi za organizację pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy poprzez:
www.pomagamukrainie.gov.pl (darczyńcy krajowi),
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (darczyńcy zagraniczni).
ODP. GLW WS. PRZEWOZU KONI PRZEZ GRANICĘ Z UKRAINĄ
- Szczegóły
Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przesłał odpowiedź na Apel Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej o uproszczenie procedury przewozu koni przez granicę z Ukrainą.
O UZNAWANIU KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH LEKARZY WETERYNARII Z UKRAINY
- Szczegóły
Stanowisko Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 30 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia specjalnych ułatwień w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy weterynarii z Ukrainy.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna stoi na stanowisku, że nie ma potrzeby wprowadzania specjalnych ułatwień w dostępie do zawodu lekarza weterynarii dla obywateli Ukrainy. W chwili obecnej proces uzyskiwania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez obywateli Ukrainy wygląda w sposób bardzo zbliżony do tego, który przechodzą obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. Odmienności polegają w zasadzie jedynie na tym, że osoby takie zmuszone są nostryfikować dyplom i zdać egzamin ze znajomości języka polskiego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną. Przy czym wypada zauważyć, iż w przypadku gdy dany obywatel Ukrainy ukończył studia magisterskie na kierunku weterynaria w języku polskim, prowadzone przez polską szkołę wyższą nie będzie potrzebował nostryfikacji dyplomu i będzie zwolniony z egzaminu ze znajomości języka polskiego. W takiej sytuacji jego droga do uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii będzie wyglądała tak jak droga obywatela Polski.
Należy również podkreślić, że kwalifikacje lekarzy weterynarii z Ukrainy, którzy w tym kraju ukończyli studia wyższe nie odpowiadają w pełni wymaganiom obowiązującym na terenie Unii Europejskiej, w tym szczególnie w zakresie Weterynaryjnej Ochrony Zdrowia Publicznego. Informują o tym pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej, którzy przeprowadzają egzaminy nostryfikacyjne z poszczególnych dziedzin medycyny weterynaryjnej. W związku z powyższym lekarze weterynarii z Ukrainy muszą w znaczącym zakresie uzupełniać swoje wykształcenie w ramach procesu uznawania posiadanego przez nich dyplomu za równoważny dokumentom wymienionym w wykazie dyplomów i innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez obywateli państw członkowskich. Powyższe powoduje, iż nie sposób wprowadzić ułatwień w dostępie do zawodu lekarza weterynarii dla obywateli Ukrainy, którzy ukończyli studia na ukraińskich uczelniach, gdyż jak pokazuje doświadczenie Samorządu w tej kwestii, a także porównanie programów studiów, ich kwalifikacje nie są niestety tożsame z kwalifikacjami posiadanymi przez lekarzy weterynarii z państw członkowskich, w tym oczywiście z Polski.
W ocenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej lekarze weterynarii z Ukrainy mogą i tak się często dzieje, uzyskać zatrudnienie w zakładach leczniczych dla zwierząt w charakterze personelu pomocniczego i w trakcie tego zatrudnienia, starać się w trybie przewidzianym przez aktualnie obowiązujące przepisy krajowe, o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii.