ENG
ENG

ZAPROSZENIE DO ŚW. ROCHA W MIKSTACIE: 15-16 VIII 2020

Element graficzny

ZAPROSZENIE DO ŚW. ROCHA W MIKSTACIE: 15-16 VIII 2020

 

Od kilkunastu lat patronem lekarzy weterynarii jest św. Roch z Montpellier i sanktuarium w Mikstacie k/Ostrzeszowa, w którym nasz Patron w szczególny sposób wyprasza opiekę Bożą dla polskiej weterynarii, doświadczamy wsparcia i pomocy w wielu sprawach i problemach codziennego życia pojedynczych osób, grup lekarzy i pracowników weterynarii. Wiosną bieżącego roku św. Roch okazał siłę swego wstawiennictwa u Boga, gdy chronił i nadal chroni nasze środowisko zawodowe przed epidemią COVID-19, bo przecież od wieków jest patronem broniącym od chorób zakaźnych ludzi i zwierząt. Krótka modlitwa, którą z wiarą można odmawiać codziennie (do ściągnięcia ze strony internetowej Duszpasterstwa Lekarzy Weterynarii przy Krajowej Izbie Lek-Wet https://vetpol.org.pl/duszpasterstwo-lekarzy-weterynarii) jest wielką pomocą przed zakażeniem i w walce ze skutkami epidemii.
Od wieków w połowie sierpnia w Mikstacie – mieście św. Rocha, odbywają się uroczystości odpustowe ku czci Świętego, w których od kilkunastu lat biorą udział lekarze i pracownicy weterynarii z rodzinami ale w tym roku także i to miejsce jest naznaczone epidemią koronawirusa, kwarantanną niektórych osób, zarażeniami u pracowników zakładu drobiarskiego AMI w Mikstacie. Chociaż z ograniczeniami wynikającymi z bezpieczeństwa, w skromniejszej formie, w najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 VIII 2020) warto jednak przyjechać do Mikstatu, podziękować Bogu za wstawiennictwem św. Rocha i prosić o dalszą opiekę, ustanie epidemii, o błogosławieństwo Boże w pracy i życiu zawodowym.
Nawet jeśli w Mikstacie pojawił się koronawirus, nie znaczy to, że św. Roch nie wstawia się za nami u Boga, może nawet działa cuda a my o tym nie wiemy… To także troska Rocha nad zwierzętami i pomoc przed chorobami zakaźnymi zwierząt. Opieka świętych i działanie Boże nie oznacza żeby nie chorować i nie umierać w ogóle, ale stawia nam zadanie – jak żyć, jak wierzyć, jaką mieć nadzieję, jak chronić siebie i innych? Może właśnie w sytuacji niepewnej przyszłości, zagrożeń i wyzwań, warto zaufać Bogu i przyjechać do Mikstatu, to w tym roku weekend, może urlop czy okazja do świadectwa wiary.

 

Plan tegorocznych uroczystości oraz spotkań służb weterynaryjnych w czasie odpustu przedstawia się następująco:
Sobota, 15 VIII 2020 (uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej)
Msza św. w intencji lekarzy weterynarii przy Sanktuarium św. Rocha na cmentarzu parafialnym o godz. 13.00 (Msza św. polowa, na otwartej przestrzeni – bezpieczniej).
Spotkanie przy obiedzie w „Domu Chleba” w Komorowie, godz. 15.00 (możliwie, ze względów bezpieczeństwa na otwartej przestrzeni).
Niedziela, 16 VIII 2020 (Odpust św. Rocha)
Msza św. w intencji rolników i hodowców – godz. 8.00 (przy Sanktuarium św. Rocha, na wolnej przestrzeni).

 

Gdyby, ktoś planował nocleg z 15/16 VIII, są wolne pokoje w Ośrodku Caritas w Przedborowie, kilka kilometrów od Mikstatu, w otoczeniu lasu (bezpiecznie). Rezerwacji można dokonać u Pani Weroniki (zarządzającej Ośrodkiem) tel. 799-939-731. Można powołać się na duszpasterstwo lekarzy weterynarii (o. Jerzy).

 

Bardzo gorąco zapraszam w najbliższą sobotę i niedzielę, z zachowaniem środków ostrożności (maseczki przez cały czas), św. Roch jest gwarancją bezpieczeństwa i naszym możnym Patronem u Boga. Dajmy przykład naszej wiary.

 

o. Jerzy Brusiło
duszpasterz lekarzy weterynarii

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje