ENG
ENG

NIESZCZEPIONY? NIE WIERZĘ! ZASZCZEP ZWIERZĘ!

Element graficzny

20 kwietnia Światowym Dniem Szczepień Zwierząt

Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę! – pod takim hasłem w Polsce, rozpoczynają się tegoroczne obchody Światowego Dnia Szczepień Zwierząt połączone z Europejskim Tygodniem Szczepień oraz Światowym Dniem Lekarzy Weterynarii. W polskie obchody zaangażowały się instytucje takie jak: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET.

Dostęp do szczepień spowodował, że na przestrzeni ostatnich 30 lat z mapy Polski prawie całkowicie zniknęło wiele chorób zakaźnych zwierząt, które na początku lat 90. były powszechnie spotykane. Nie oznacza to jednak, że możemy zaprzestać szczepień naszych pupili. Niestety w Polsce w ostatnim czasie coraz częściej wybuchają ogniska wścieklizny, które spowodowały, że w niektórych województwach wprowadzono nakaz szczepienia kotów. Warto zaznaczyć, że szczepienia psów przeciw wściekliźnie są obowiązkowe, na terenie całej Polski. Według WHO na świecie co roku odnotowuje się około 70 tys. zakażeń ludzi wścieklizną, która jest chorobą nieuleczalną a zakażenie nią jest niemal jednoznaczne ze śmiercią pacjenta. W Polsce ostatni przypadek śmierci człowieka w wyniku zarażenia tym wirusem miał miejsce ponad dwie dekady temu.

„Wścieklizna to tylko jedna z wielu chorób, którą mogą zarazić się zwierzęta domowe, ta niestety jest śmiertelnie groźna zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia. Mając na względzie fakt, że około 1/3 chorób zakaźnych występujących u ludzi są chorobami odzwierzęcymi, warto pamiętać, że szczepienia nie tylko chronią naszych „braci mniejszych”, ale są przede wszystkim bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób zakaźnych człowieka. Szczepienia pozostają najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi u zdrowych zwierząt jak i ludzi” — wyjaśnia lek. wet. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Szczepiąc naszych codziennych towarzyszy, chronimy nie tylko siebie, ale przede wszystkim zapobiegamy cierpieniu i śmierci. Profilaktyka chorób zakaźnych z wykorzystaniem szczepionek, to najważniejszy element zapobiegający ich występowaniu, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Co ważne, szczepienia zmniejszają również konieczność stosowania terapii z wykorzystaniem antybiotyków. „Co raz lepiej pielęgnujemy i dbamy o nasze domowe zwierzaki. Zapewniamy im odpowiednią zbilansowaną dietę, uzupełnianą o kompleksy witamin i minerałów, dostarczamy im codzienną porcję ruchu i wspólnych zabaw. Zapominając jednak o szczepieniach, niestety narażamy naszego ukochanego pupila na poważne choroby i cierpienie, które mogą zakończyć się niejednokrotnie śmiercią. Dziś w Światowym Dniu Szczepień Zwierząt hasło „Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę!” jest niezwykle aktualne” – podkreśla lek. wet. Andrzej Lisowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Rozwój biotechnologii szczepionek oznacza, że zwiększa się możliwość zapobiegania nowym i istniejącym chorobom zakaźnym. Nowoczesne szczepionki w połączeniu z regularnymi kontrolami u lekarza weterynarii i innymi elementami profilaktyki oraz powszechnością szczepień to najskuteczniejsza droga do tego, aby chronić zwierzęta i ich właścicieli. Europejska organizacja AnimalhealthEurope, której częścią jest polskie stowarzyszenie POLPROWET, wyróżnia szereg korzyści z powszechnego stosowania szczepień. – Stosując szczepionki, przede wszystkim zapobiegamy poważnym chorobom u zwierząt domowych. Ma to szczególne znaczenie podczas pierwszych miesięcy ich życia. Dzięki szczepieniom nasi podopieczni, nawet jeżeli zachorują, przejdą daną chorobę znacznie lżej. Ważny jest także aspekt ekonomiczny – leczenie zwierzęcia jest dużo droższe niż stosunkowo tania szczepionka. W końcu chroniąc zwierzęta, chronimy także samych siebie – podsumowuje Radosław Knap, sekretarz generalny POLPROWET.

Tegoroczna akcja popularyzująca szczepienie zwierząt domowych ma na celu podkreślenie ich wagi w zapobieganiu występowaniu wielu groźnych chorób zakaźnych zarówno u ludzi jak i zwierząt. Jest to także doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim opiekunom zwierząt o wizycie ze swoim pupilem u lekarza weterynarii.

Akcję można śledzić na stronach www i profilach społecznościowych organizacji POLPROWETKIL-W oraz PSLWMZ.

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje