Dnia 6 listopada 2024 r., odbyło się II Zebranie Plenarne Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk kadencji 2024-2028, w którym wziął udział Marek Mastalerek Prezes KRL-W.
Podczas zebrania poruszone zostały istotne i aktualne zagadnienia dla środowiska naukowego lekarzy weterynarii. Zebranie rozpoczął wykład dr Agnieszki Mostek-Majewskiej z Zespołu Biologii Gamet i Zarodka, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pt. „Oksydacyjne modyfikacje białek oraz rola plemnikowych peroksyredoksyn podczas kapacytacji i kriokonserwacji nasienia buhaja.”
Następnie odbyła się dyskusja dotycząca struktury paneli Narodowego Centrum Nauki (NCN) w kontekście składania wniosków projektowych. Prof. Monika Kaczmarek wprowadziła uczestników w temat, podkreślając potrzebę spotkania z władzami NCN w celu omówienia właściwych paneli dla projektów z zakresu weterynarii i biologii rozrodu.
Kolejnym tematem zebrania były planowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Dyskusję otworzyła Wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, która przedstawiła projekty stosownych ustaw, które znajdują się już w Sejmie. Będą one przedmiotem prac Komisji Nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt.
Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Marek Mastalerka przedstawił projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów, zwracając uwagę na jego znaczenie w walce z bezdomnością zwierząt. Podkreślił, że samorząd lekarsko-weterynaryjny, ma odpowiednie doświadczenie, w prowadzeniu urzędowych baz danych. KILW prowadzi bowiem w imieniu państwa: listę lekarzy weterynarii w Polsce, rejestr zakładów leczniczych dla zwierząt i rejestr paszportów dla zwierząt towarzyszących podróżnym. Dlatego organem odpowiedzialnym za prowadzenie bazy zaczipowanych zwierząt powinna być Krajowa Izba Lekarsko – Weterynaryjna.
– Naszym zdaniem takie rozwiązanie byłoby optymalne zarówno pod względem szybkości stworzenia niezbędnej bazy danych a także kosztów jej budowy. KILW dysponuje bowiem już teraz odpowiednią infrastrukturą informatyczną do prowadzenia bazy zwierząt zaczipowanych – powiedział Marek Mastalerek Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Zaznaczył, że rozwiązanie proponowane przez Samorząd jest tańsze i prostsze do wprowadzenia w życie niż rządowy projekt, który zakłada budowę nowej infrastruktury informatycznej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).