ENG
ENG

IV KONGRES PRAW ZWIERZĄT

Element graficzny

W piątek, 4 października, w Światowym Dniu Zwierząt, w Parlamencie zorganizowano IV Kongres Praw Zwierząt. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej: Marek Mastalerek Prezes KRLW, Jacek Łukaszewicz Sekretarz KRLW oraz Mirosław Kalicki członek KRLW.

Wydarzenie odbyło się z udziałem i pod patronatem wicemarszałek Sejmu Doroty Niedzieli.
Pojawiające się projekty zmian w przepisach dot. ochrony zwierząt mówią o tym, że mamy pomysł, jak, krok po kroku, rozwiązać pewne kwestie. To wyraz naszej wrażliwości i chcemy działać w imieniu zwierząt – powiedziała wicemarszałek Niedziela podczas Kongresu. – Chcę, byśmy bardzo odpowiedzialnie rozmawiali o zwierzętach. Pomoc zwierzętom dzikim polega na pomocy, ale takiej, która kończy się wypuszczeniem do środowiska. Z kolei pomoc zwierzętom towarzyszącym to również ułatwienie im znalezienia domu, by były szczęśliwe, a okres od momentu bezdomności do znalezienia domu był jak najkrótszy – podkreśliła Dorota Niedziela.

Wystąpienie otwierające wygłosiła dr Hanna Machińska. – Wiek XXI to czas wyzwań, nie tylko dla ludzkości. Kataklizmy, które dotykają ludzi, niosą skutki również dla zwierząt. Upały, susze, powodzie, które są konsekwencją zmian klimatycznych, doprowadzają do śmierci wielu zwierząt, zarówno dzikich, jak i udomowionych. Powinno nam zawsze towarzyszyć przesłanie Światowej Deklaracji Praw Zwierząt: Poszanowanie zwierząt przez człowieka wiąże się z poszanowaniem ludzi miedzy sobą – mówiła dr Machińska.

Kongres Praw Zwierząt zgromadził parlamentarzystów, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i podzielony był na 5 paneli. – Co jest celem humanitarnej ochrony zwierząt? Celem jest zachowanie dobrostanu wszystkich zwierząt, zarówno gospodarskich jak i towarzyszących. Dobrostan to zachowanie 5 podstawowych wolności. Jedynym zawodem z racji wykształcenia holistycznego, który może nadzorować zachowanie dobrostanu zwierząt jest zawód lekarza weterynarii – mówił podczas Kongresu  Jacek Łukaszewicz Sekretarz KRLW.

Ważnym tematem rozmów były kwestie zwalczania bezdomności zwierząt i przygotowanej przez MRiRW ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów, a także społecznego projektu ustawy w tej samej sprawie, który podpisało pół miliona obywateli RP. – Z satysfakcją i nadzieją przyjęliśmy fakt ukazania się projektów ustaw dotyczących znakowania i rejestru oznakowanych zwierząt. Do tych projektów mamy oczywiście sporo uwag, które   przekażemy  w procesie konsultacji. Deklarujemy także współpracę przy dalszych pracach nad ustawą – powiedział Prezes KRLW Marek Mastalerek, który podkreślił, że samorząd lekarsko-weterynaryjny już dawno przygotował swój projekt ustawy, który w kompleksowy sposób rozwiązuje problem bezdomności psów i kotów.

Uczestnicy wydarzenia poddali pod dyskusję problem skutecznej pomocy zwierzętom dzikim. Rozmawiano o wyzwaniach, problemach i dobrych praktykach. – Lekarze weterynarii są najważniejszym elementem przy niesieniu pomocy przez ludzi zwierzętom dzikim. Bez kompetentnego lekarza nie ma bowiem pomocy. Ale niestety w Polsce nie ma kompleksowego systemu, który regulowałby niesienie takiej pomocy. Finansowanie takiej pomocy także jest przypadkowe – tłumaczył uczestnikom Kongresu Mirosław Kalicki, członek KRLW.

Uczestnicy Kongresu zwrócili uwagę na potrzebę edukacji w zakresie wiedzy o zwierzętach nieudomowionych. Omówiono także rodzaje placówek i  podmiotów, w których mogą  przebywać wymagające pomocy  zwierzęta dzikie w celu otrzymania opieki weterynaryjnej i rehabilitacji.  Podkreślono, że celem  niesienia pomocy zwierzętom nieudomowionym jest przywrócenie im zdrowia, a następnie wypuszczenie na wolność w ich naturalnym środowisku,  bądź, jak w przypadku gatunków inwazyjnych  skierowanie ich  do azyli.

Źródło: Kancelaria Sejmu

Foto: Kancelaria Senatu

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje