ENG
ENG

KILW NA POSIEDZENIU ZESPOŁU PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT

Element graficzny

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt omówiono obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt „STOP łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności”, pod którym podpisało się ponad 500 tys. obywateli. Jednym z kluczowych elementów proponowanych w nim zmian jest wprowadzenie obowiązku znakowania i rejestrowania psów i kotów, co ma na celu skuteczną walkę z problemem bezdomności zwierząt. Zdaniem autorów ustawy, prowadzenie centralnego rejestru oznakowanych zwierząt powinno zostać powierzone Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej (KILW).

Prezes KRLW, Marek Mastalerek, podkreślił, że KIL-W działając na podstawie Konstytucji RP oraz Ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych realizuje już obecnie wiele zadań z zakresu administracji publicznej, w tym prowadzi trzy urzędowe rejestry – lekarzy weterynarii, zakładów leczniczych dla zwierząt oraz paszportów dla zwierząt towarzyszących podróżnym. Ten ostatni rejestr po drobnej aktualizacji informatycznej spełniałby rolę rejestru wszystkich oznakowanych psów i kotów. Dodał, że Izba już od wielu lat prowadzi sprawnie działający system informatyczny Wetsystems obsługujący powyższe rejestry. Z tego systemu korzystają zarówno obywatele, jak i odpowiednie służby w Polsce oraz w innych krajach UE w celu weryfikacji paszportów, a także identyfikacji zwierząt, dla których zostały wystawione oraz ich właścicieli.  Znakowanie zwierząt zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno być wykonywane przez lekarzy weterynarii, pracujących w zakładach leczniczych dla zwierząt, gdyż jest zabiegiem lekarsko-weterynaryjnym. Samorząd sprawuje zgodnie z prawem pieczę nad właściwym wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii oraz nadzoruje pracę wszystkich zakładów leczniczych dla zwierząt. Powierzenie KIL-W prowadzenia rejestru oznakowanych psów i kotów sprawiłoby, że nadzór nad każdym etapem tego systemu byłby w jednych rękach, co gwarantowałoby jego skuteczność. Nabyte przez lata doświadczenie w realizacji zadań administracji publicznej, w tym związane z prowadzeniem systemu informatycznego Wetsystems oraz posiadana infrastruktura sprawiają, że  naturalnym i logicznym jest wskazanie w projekcie ustawy właśnie KIL-W do prowadzenia centralnego rejestru oznakowanych psów i kotów.

Takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne pod względem szybkości wprowadzenia zmian oraz generuje oszczędności dla budżetu państwa, co sprawia, że zyskuje ono szerokie poparcie. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury KIL-W, można uniknąć konieczności tworzenia nowej jednostki do zarządzania bazą danych, co przyspieszy cały proces i ograniczy koszty.

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje