ENG
ENG

KOMUNIKAT KILW W SPRAWIE FUNKCJONOWANIA APLIKACJI VETAPP

Element graficzny

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna z zadowoleniem przyjęła informację, że pod wpływem stanowiska Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 5 czerwca 2025 r. w przedmiocie niedopuszczalności świadczenia usług weterynaryjnych za pośrednictwem aplikacji lub platform internetowych aplikacja VetApp jednoznacznie zadeklarowała wyłączenie funkcjonalności umożliwiającej przeprowadzanie wideokonsultacji z lekarzami weterynarii.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wnosi o analogiczne rozwiązanie problemu funkcjonalności aplikacji internetowych w postaci pseudodiagnostyki w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, ponieważ funkcjonalność ta realnie zagraża życiu i zdrowiu zwierząt. Tworzy się wrażenie, że można postawić diagnozę (nazywaną przez aplikacje „prediagnozą”) na podstawie opisu objawów dokonanego przez samego opiekuna zwierzęcia przy pomocy sztucznej inteligencji. Stanowczo wyjaśniamy, że jest to niemożliwe. Nawet najbardziej troskliwy opiekun nigdy nie zastąpi lekarza weterynarii w badaniu klinicznym, które jest fundamentalne dla prawidłowego ustalenia objawów choroby. Zwierzęta objawów chorobowych nie komunikują, a wręcz przeciwnie często – zgodnie z wrodzonym instynktem – skrywają te objawy. Bez badania klinicznego zwierzęcia, które potrafi prawidłowo wykonać tylko lekarz weterynarii, wszelka diagnoza dokonana przez tzw. sztuczną inteligencję jakkolwiek by jej nie nazywać (zwana przez aplikacje „prediagnozą”), jest praktycznie niemożliwa do rzetelnego przeprowadzenia, a zatem co do zasady oderwana od rzeczywistych schorzeń zwierzęcia. Korzystając z takiej pseudodiagnozy oferowanej przez aplikacje internetowe obywatele nie mają żadnej gwarancji uzyskania zgodnych z prawdą informacji. Opiekunowie uzyskują zatem w ramach takiej pseudodiagnozy informacje potencjalnie nieprawdziwe lub niepełne i na tej podstawie mogą na przykład czasowo zaniechać udania się do lekarza weterynarii. W ten sposób mogą oni nie tylko narażać życie i zdrowie zwierząt, lecz nawet swoje życie i zdrowie (np. w wypadku niezdiagnozowania wścieklizny psa). Naraża to interes publiczny, a jest szczególnie niebezpieczne dla osób mniej rozeznanych życiowo, czy niewykwalifikowanych w dziedzinie medycyny weterynaryjnej a jednocześnie podatnych na efekt Dunninga-Krugera. Osoby te mogą mylnie założyć, że wspomniana „prediagonoza” przedstawiona przez algorytm aplikacji odpowiada rzeczywistości.

Reprezentując zgodnie z ustawą zawód lekarza weterynarii, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna – w oparciu o art. 17 ust. 1 Konstytucji – niezmiennie działając dla ochrony interesu publicznego, będzie stać na straży przestrzegania prawa, a także sprawować pieczę oraz nadzór nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii.

Jednocześnie Krajowa Izba deklaruje, że będzie uważnie przyglądać się wszystkim aplikacjom i platformom internetowym funkcjonującym na rynku, które mogą próbować świadczyć usługi lekarsko-weterynaryjne na odległość lub oferować pseudodiagnozy w dziedzinie medycyny weterynaryjnej oraz podejmować odpowiednie działania w przypadku stwierdzenia naruszeń.

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje