Warszawa, 15 marca 2017 r.
KOMUNIKAT PRASOWY
BIOASEKURACJA TO STANDARD
Apelujemy o przestrzeganie wszelkich zakazów i nakazów wydanych przez Inspekcję Weterynaryjną oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Przestrzeganie zasad bioasekuracji, nawet takich, które na pierwszy rzut oka wydają się kontrowersyjne, jest konieczne, jeżeli chcemy skutecznie zwalczyć afrykański pomór świń i grypę ptaków – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
W ostatnim czasie ministerstwo rolnictwa wydało wiele aktów prawnych, które wprowadziły w życie rolników – hodowców zwierząt uciążliwe zmiany. Rolnicy często protestują przeciwko nowym przepisom i kwestionują zasadność ich wprowadzenia. Również działania Inspekcji Weterynaryjnej spotykają się z krytyką i pytaniami o ich celowość. Niestety, część mediów przedstawia działania rządu w ironiczny sposób starając się w ten sposób podważyć ich sens.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna pragnie przypomnieć, że wydane w ostatnim czasie przez ministerstwo rolnictwa zakazy i nakazy są koniecznymi narzędziami do walki z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. – Afrykański pomór świń oraz grypa ptaków charakteryzują się wysoką zjadliwością. Walce z nimi nie ma miejsca na kompromisy – tłumaczy Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Zdaniem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej tylko dzięki wprowadzeniu przez ministerstwo rolnictwa zasad bioasekuracji oraz ich rygorystycznego egzekwowania przez Inspekcję Weterynaryjną możemy pochwalić się sukcesem w walce z ASF. Wprawdzie wciąż wykrywamy przypadki afrykańskiego pomoru wśród dzików, ale przypominamy, że ostatnie ognisko ASF w gospodarstwie rolnym zanotowaliśmy 30 września zeszłego roku!
Sytuacja epizootyczna w Europie pokazuje, że do występowania groźnych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich rolnicy powinni się przyzwyczaić, gdyż nie sposób uniknąć chociażby jesiennej i wiosennej migracji ptaków. Podobnie też, należy zaakceptować nakazy i zakazy związane z zasadami bioasekuracji.
Przestrzeganie zasad bioasekuracji, jako mechanizmu kontroli rozprzestrzeniania się chorób, ma w głównej mierze zabezpieczyć gospodarkę narodową przed niepowetowanymi stratami. Podkreślić w tym miejscu należy, iż m.in. dzięki merytorycznej wiedzy i staraniom polskich służ weterynaryjnych polska produkcja mięsa drobiowego uplasowała się na pierwszym miejscu w Europie. Gros z tych produktów jest przedmiotem eksportu do krajów trzecich i tyko szybkie zwalczenie grypy ptaków cofnie zakazy dla polskiego mięsa i przywróci stabilną równowagę w popycie na polskie zdrowe mięso. Warunkiem powyższego jest rzetelne realizowanie zasad określonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.