W Warszawie 15.10 br. odbyła się konferencja „Samorząd zawodowy – relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?” organizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. W wydarzeniu wzięła udział delegacja Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w składzie: Marek Mastalerek Prezes KRLW, Marek Kubica Wiceprezes KRLW, Jacek Łukaszewicz Sekretarz KRLW oraz Joanna Przewoźna i Wojciech Hildebrand, członkowie Prezydium KRLW.
W pierwszym panelu medycznym: „Rola samorządu zawodowego w ochronie zdrowia publicznego” wziął udział Marek Kubica Wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. W swojej wypowiedzi M. Kubica wskazał w jaki sposób samorząd lekarsko-weterynaryjny wspiera ochronę zdrowia Polaków oraz obszary, w których należy usprawnić współpracę lekarza weterynarii z innymi zawodami i służbami w tym zakresie.
W panelu Prezesów dotyczącym przyszłości samorządów zawodów zaufania publicznego wziął udział Marek Mastalerek Prezes KRLW, który podkreślił, że rolą lekarzy weterynarii jest ochrona i walka o dobrostan zwierząt, monitoring i zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności zoonoz oraz nadzór nad produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w ramach weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego. Samorząd lekarzy weterynarii zrzesza wszystkich lekarzy weterynarii, zarówno pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, lekarzy weterynarii prywatnej praktyki jak i przedstawicieli świata nauki. – Prof. Michał Kulesza twórca polskiej samorządności terytorialnej podkreślał jak ważna jest także rola samorządów zawodowych w budowie demokratycznego państwa prawa. Ideą samorządów zawodów zaufania publicznego jest przede wszystkim działanie w interesie publicznym , a nie tylko dbanie o interesy swoich członków– mówił podczas konferencji M. Mastalerek.
Na zakończenie konferencji podpisano Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, który zostanie przesłany na ręce Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałków Sejmu i Senatu RP. – Należy uznać, że zawody zaufania publicznego stanowią jeden z fundamentów prawidłowego funkcjonowania Państwa Polskiego. Niestety, na przestrzeni ostatnich lat, rola samorządów zawodowych była deprecjonowana , a możliwość realizacji ich zadań konstytucyjnych i ustawowych znacząco ograniczane. Powyższe skutkowało istotnymi naruszeniami interesu publicznego, którego te samorządy są strażnikami. Taka sytuacja nie może dłużej mieć miejsca. Dlatego apelujemy do Władz Państwowych o przestrzeganie konstytucyjnych norm wyrażonych w art. 17 Ustawy Zasadniczej. W szczególności dotyczy to możliwości realnego udziału samorządów zawodowych w procesach legislacyjnych i zapewnienia samorządom zawodowym skutecznego sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów zaufania publicznego w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Silne, autonomiczne samorządy zawodowe to fundament silnego, sprawnie działającego państwa – czytamy w Apelu.
fot. Jacek Kamiński