ENG
ENG

KONGRES MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ MAŁYCH ZWIERZĄT

Element graficzny

W Łodzi w dniach 22-24 listopada 2024 roku odbył się XXXII Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ. Kongres PSLWMZ tradycyjnie już miał charakter wielotematyczny i wielosesyjny – dlatego skupia tak liczne grono lekarzy weterynarii. W programie znalazły się wykłady z zakresu anestezjologii, chirurgii, osteoarthritis, stomatologii, chorób wewnętrznych, diabetologii, rozrodu, chorób zakaźnych, anatomii patologicznej, dermatologii, diagnostyki obrazowej, chorób pasożytniczych, dietetyki, neurologii, gastroenterologii, managementu, gastroendokrynologii, dobrostanu zwierząt, neurochirurgii, okulistyki, neurologii, kardiologii, onkologii, nefrologii oraz weterynarii przyszłości, prowadzonych przez liderów w tych dziedzinach.

Ceremonii otwarcia Kongresu dokonał prof. dr hab. Wojciech Niżański Prezes PSLWMZ, a następnie głos zabrała Dorota Niedziela Wicemarszałek Sejmu. Wykład inauguracyjny „Jak choroby zakaźne kształtowały naszą cywilizację” wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Frymus.

W Kongresie wzięła udział delegacja Samorządu na czele z Markiem Mastalerkiem Prezesem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Sekretarzem Jackiem Łukaszewiczem. Na zdjęciu z Wicemarszałek Sejmu Dorotą Niedzielą oraz Moniką Cukiernik Redaktor Naczelną „Życia Weterynaryjnego”.

Podczas swojego wystąpienia  M. Mastalerek przekazał pozdrowienia i życzenia sukcesów dla uczestników Kongresu od KRL-W i wyraził uznanie dla organizatorów za imponującą frekwencję. Następnie przekazał informację o powołaniu przez ministra Czesława Siekierskiego na wniosek KRL-W członków Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii nowej kadencji i zachęcił uczestników Kongresu do poszerzania swej wiedzy i umiejętności zawodowych również w systemie specjalizacji. Poinformował również o opublikowaniu i terminie wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla zwierząt towarzyszącym podróżnym.  Na skutek prowadzonych przez nasz Samorząd wytrwałych negocjacji nastąpiła 90% podwyżka i od 5 grudnia wynagrodzenie lekarza weterynarii za wydanie paszportu będzie wynosić 133 zł., a 57 zł będzie przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z drukiem paszportu i jego przekazywania oraz prowadzenia przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne rejestru lekarzy weterynarii upoważnionych do wydawania paszportu. – Uzyskanie przez nasz Samorząd podwyższenia przedmiotowej opłaty w wymienionej skali poprzedzone było trwającymi prawie rok intensywnymi negocjacjami, w tym wieloma moimi osobistymi spotkaniami z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim, którego decyzja w tej sprawie była ostateczna – powiedział M. Mastalerek Prezes KRLW.

Prezes M. Marek Mastalerek podkreślił także, że Samorząd podejmuje działania, we współpracy z  Panią Doktor Dorotą Niedzielą Wicemarszałek Sejmu zmierzające między innymi do zmiany ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko weterynaryjnych w punkcie dotyczącym obniżenia obowiązującego wymogu 50%  kworum podczas wyborów w rejonach. Ma to ogromne znaczenie wobec planowanych w przyszłym roku wyborów do okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych. Zaapelował też do lekarzy weterynarii do aktywnego wzięcia udziału w tych wyborach.

Przypomniał również, że rolą samorządu lekarsko-weterynaryjnego  jest sprawowanie pieczy i nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii oraz dbanie o to, aby usługi weterynaryjne były świadczone na najwyższym poziomie, co ma bezpośredni wpływ na dobrostan zwierząt, zdrowie publiczne i bezpieczeństwo sanitarno-weterynaryjne.

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje