Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wiosną 2023 roku zleciła specjalistycznej firmie przeprowadzenie pełnej renowacji grobu prof. Piotr Boczkowskiego na warszawskich Starych Powązkach.
Piotr Boczkowski urodził się 29 czerwca 1855 r. na Kresach w majątku Nowoszyce, w ówczesnej guberni grodzieńskiej, w powiecie kobryńskim (Polesie). Po ukończeniu studiów, jako stypendysta państwowy został powołany do carskiego wojska i przez 30 lat jako zawodowy wojskowy lekarz weterynarii służył w jednostkach kawalerii i artylerii.
Był gorącym zwolennikiem integracji polskich lekarzy weterynarii, należał do najaktywniejszych twórców Warszawskiego Towarzystwa Weterynarskiego (1909 r.), pierwszej polskiej organizacji społeczno-naukowej zajmującej się weterynarią na terenie Królestwa Kongresowego. W pierwszym zarządzie Towarzystwa objął funkcję sekretarza, a w 1911 roku został jego prezesem. Na potrzeby Towarzystwa przekazał swój księgozbiór (około dwa i pół tysiąca woluminów), zbiory naukowe, urządzenia i przyrządy, kolekcję wizerunków wybitnych lekarzy weterynarii.
W 1919 roku Lwowska Akademia Weterynarii obdarzyła go godnością doktora honoris causa w zakresie medycyny weterynaryjnej. 2 maja 1923 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prof. Piotr Boczkowski zmarł 21 września 1924 roku w Warszawie. Został pochowany na Powązkach (kwatera 235-1-14). Pomnik nagrobny został ufundowany przez społeczność lekarzy weterynarii.
Szczegółowy życiorys prof. Piotra Boczkowskiego autorstwa Zbigniewa Wróblewskiego oraz Antoniego Gamoty można przeczytać w „Życiu Weterynaryjnym” nr. 11/2014.
Zdjęcia grobu prof. P. Boczkowskiego z lipca 2024 r. po renowacji przeprowadzonej na zlecenie KIL-W.
Zdjęcia grobu prof. P. Boczkowskiego z marca 2022 r.