Pod egidą PSLWMZ przygotowywane są „Rekomendacje Polskiej grupy kardiologicznej (PCVET – PolishCardioVet Team) dotyczące wykonywania i interpretacji badań kardiologicznych pod kątem przydatności do hodowli psów i kotów rasowych” z zamiarem opublikowania wyników w branżowej literaturze. Grupa reaktywująca Sekcję Kardiologii (zwana dalej Grupą Koordynującą) w składzie: Magda Garncarz, Agnieszka Noszczyk-Nowak, Katarzyna Kraszewska, Marta Parzeniecka-Jaworska, Rafał Niziołek oraz Marcin Michałek, pracuje już nad głównymi i szczegółowymi zagadnieniami Rekomendacji.
Zadaniem grupy koordynującej oraz wybranych ekspertów będzie:
• Ustalenie roli badania certyfikatowego serca psów i kotów w Polsce (uwaga – definicja ze strony lekarzy weterynarii, a nie hodowców). Badanie certyfikatowe definiujemy jako dokument opisujący wynik badania serca psów i kotów mający na celu ustalić przydatność tych zwierząt do rozrodu/hodowli.
• Rekomendacje dotyczące badań dodatkowych w przypadku wybranych ras (np. dobermany),
• Szczegóły dotyczące przebiegu badania w tym aspekty techniczne oraz pomiary które muszą zostać wykonane badania.
W związku z tym aktywnie poszukujemy ekspertów chętnych do współpracy przy tym projekcie, aby wspólnie stworzyć grupę (PCVET – PolishCardio Vet Team). Eksperci będą zapraszani do opracowania konsensusu metodą Delphi w oparciu o badania naukowe oraz po każdej rundzie odeślą swoją opinię. Przewidywany do opiniowania czas w procesie Delphi to mniej więcej rok i będzie obejmował kilka rund przeglądów i aktualizacji po każdej z nich, aż do osiągnięcia konsensusu lub stwierdzenia braku możliwości jego uzyskania.
Wymagania dla ekspertów:
Aby zostać uznanym za eksperta, należy spełnić oba poniższe warunki:
1. Publikowanie prac naukowych związanych z badaniami kardiologicznymi (rozdziały książek, abstrakty, badania naukowe itp.) i/lub prowadzenie wykładów w zakresie szeroko pojętej kardiologii klinicznej oraz echokardiografii na poziomie zaawansowanym.
2. Spełnienie definicji specjalisty w dziedzinie kardiologii lub ukończenie doktoratu (PhD) bądź posiadanie równoważnej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie (należy podać szczegóły szkolenia i datę ukończenia).
(Wnioski będą oceniane anonimowo przez Grupę Koordynującą według punktowej skali oceny, z uwzględnieniem różnorodności i pochodzenia kandydatów w celu osiągnięcia zrównoważonego składu panelu).
Jeśli jesteś zainteresowany/a zgłoszeniem swojej kandydatury jako ekspert w panelu, wypełnij poniższy formularz i wyślij na adres pcardiovet@gmail.com. Zgłoszenia przyjmujemy do 28.02.2025r. Zapraszamy serdecznie.
Z poważaniem,
Sekcja Kardiologii PSLWMZ