Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej podjęło w dniu 7 października 2014 stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej oraz uchylającego dyrektywę Rady Nr 90/167/EWG (Druk COM (2014) 556). (183.81 kB)
W ocenie Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zapisy art. 8 w/w projektu rozporządzenia stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego, gdyż niweczą możliwość nadzoru nad racjonalnym i celowym wykorzystaniem produktów leczniczych weterynaryjnych, w szczególności produktów o działaniu przeciwbakteryjnym i stoją w jawnej opozycji do konkluzji Rady z dnia 22 czerwca 2012 r. „Skutki oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe dla sektora medycznego i weterynaryjnego – perspektywa „Jedno zdrowie”.
Zgodnie z w/w stanowiskiem Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w imieniu Prezydium KRL-W zwrócił się do:
- Prezes Rady Ministrów RP Ewy Kopacz
- Marszałka Sejmu RP Radosława Sikorskiego
- Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza
- Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego
- Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza
- Głównego Lekarza Weterynarii Marka Pirsztuka
z prośbą o podjęcie działań mających na celu usunięcie art. 8. oraz zmianę treści art. 15 w/w projektu rozporządzenia.
Pismo w tej sprawie skierowane zostało również do Posłów do Parlamentu Europejskiego (przedstawicieli RP): członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, a także do Zarządu FVE i Samorządów Lekarzy Weterynarii Krajów Zrzeszonych w FVE.
Odpowiedzi udzielili:
- Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Aleksandra Porada – pismo z dnia 27 października 2014 r., sygn. GIWpuf-7011-68/2014(1) (122.51 kB)
- Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w MRiRW Magdalena Zasępa – pismo z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. ŻWzlf892/dp-312/2014(4230) (83.2 kB)