ENG
ENG

SZKOLENIE NA TEMAT ANTYBIOTYKÓW  

Element graficzny

W dniach 21-22.10 br. w Warszawie odbyło się szkolenie praktyczne „Antimicrobial resistance hands-on training for farmers and veterinarians in Poland” finansowane przez Komisję Europejską, skierowane do przedstawicieli związków branżowych hodowców zwierząt oraz lekarzy weterynarii pracujących ze zwierzętami, od których lub z których pozyskuje się tkanki do spożycia przez ludzi, mające na celu wspieranie strategii „Od pola do stołu” i jej skuteczne wdrażanie w oparciu o nowe sposoby walki z odpornością na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Podczas szkolenia uczestnicy otrzymali wiele niezbędnych informacji o skutkach rozporządzeń (UE) 2019/4 w sprawie pasz leczniczych i 2019/6 w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych w ich codziennej praktyce w gospodarstwie. Celem projektu jest także dzielenie się dobrymi praktykami w ograniczaniu stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w codziennej praktyce lekarzy weterynarii i hodowców.

– Bezsprzecznym jest, iż przepisanie produktu leczniczego weterynaryjnego, stosownie do zapisów art. 105 rozporządzenia (UE) Nr 2019/6, może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu badania klinicznego lub innej właściwej oceny stanu zdrowia zwierzęcia lub grupy zwierząt przez lekarza weterynarii i postawieniu rozpoznania. W procesie stosowania antybiotyków, kluczowym dla sprawy jest uwzględnienie zapisów uchwały KRL-W z roku 2020 -Kodeksu rozważnego stosowanie produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii. W trosce o życie, zdrowie i dobrostan zwierzęcia stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych jest czasem niezbędne, jednakże we współpracy z hodowcami zwierząt, przy uwzględnieniu holistycznego podejścia opartego na dowodach naukowych można minimalizować konieczność ich stosowania poprzez wdrażanie właściwych środków bioasekuracji, polepszanie dobrostanu i higieny utrzymania zwierząt,  stosowanie skutecznie działających  środków dezynfekcyjnych, właściwe zarządzanie stadem oraz przede wszystkim wdrożenie programów profilaktycznych opartych na stosowaniu immunologicznych weterynaryjnych produktów leczniczych- powiedział pierwszego dnia szkolenia Marek Kubica Wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Do uczestników szkolenia zwróciła się również Agata Andrzejewska-Wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Pani Iwona Decewicz z DG Sante z Dyrektoriatu F Komisji Europejskej oraz Radosław Knap z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Wysoką rangę wydarzenia podkreśliła obecność Wiceprezydenta Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii FVE Piotra Kwiecińskiego.

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje