ENG
ENG

W SEJMIE O „PODWYŻKACH” DLA INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ

Element graficzny

Podczas prezentacji założeń projektu budżetu państwa na 2019 r. Jacek Łukaszewicz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej wręczył na ręce Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Jarosława Sachajki pismo, w którym zwrócił się do posłów z wnioskiem o zabezpieczenie środków finansowych umożliwiających szybkie wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej. – Ostatnie posiedzenia komisji rolnictwa poświęcone zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń pokazało pełną zgodę wszystkich posłów, niezależnie od przynależności partyjnej, a nawet organizacji rolniczych, że konieczne jest wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej. Niestety w przedstawionym projekcie nie zauważyłem żadnych zmian w tym zakresie – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa głos zabrał również Sekretarz Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, który wyraził współczucie dla rolników, których stada świń muszą być zlikwidowane, ale przypomniał, że problem dotyczy nie tylko ich.
Chciałbym państwu przypomnieć, że na tym terenie pracują także lekarze weterynarii, którzy utrzymywali się m.in. z leczenia tych stad. Nikt o nich nie wspomina, że oni także tracą swoje miejsca pracy – powiedział Marek Mastalerek.  

Dyrektor Departamentu Finansów Publicznych w MRiRW Aleksandra Szelągowska powiedziała, że w przyszłym roku rząd planuje podwyżki dla urzędników Służby Cywilnej na poziomie 2,3%. Ale w przypadku „inspekcji rolniczych” będzie to 7%. Zdaniem samorządu lekarsko-weterynaryjnego zupełnie nie rozwiązuje to problemu – Wynagrodzenie lekarza weterynarii w powiecie, który teraz zwalcza ASF wzrośnie o 170 zł. Niewątpliwie rozwiązaliśmy problem, niewątpliwie cała masa lekarzy ruszy szturmować powiatowe inspektoraty weterynarii – ironizował Prezes KRL-W Jacek Łukaszewicz. 

pismo do Przewodniczącego sejmowej KRiRW

 

AKTUALNOŚCI

Sprawdź najnowsze informacje