Zasady organizacji i naboru
na szkolenia certyfikowane
Certyfikowane szkolenia lekarzy weterynarii może prowadzić po uprzedniej akceptacji Rady Programowej i podpisaniu porozumienia z Krajową Izbą Lekarsko Weterynaryjną:
- Jednostki kształcące na kierunku weterynaria
- Organizacje zawodowe lekarzy weterynarii
- Zakłady lecznicze dla zwierząt
Uchwała nr 20/2022/VIII Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (pdf)
Procedura powołania certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii w danej dziedzinie.
- Krajowy Konsultant opracowuje ramowy program merytoryczny certyfikowanego szkolenia w danej dziedzinie w oparciu o „Ogólne wytyczne do napisania ramowego programu certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii w danej dziedzinie” oraz „Szablon do napisania ramowego programu szkolenia certyfikacyjnego na potrzeby krajowe”
- Po opracowaniu ramowego programu kształcenia Krajowy Konsultant składa projekt do Rady Programowej celem jego zatwierdzenia (ustalenie programu kształcenia)
- Po ustaleniu programu kształcenia Krajowy Konsultant wybiera Organizatora szkolenia w danej dziedzinie, ustala szczegóły jego przeprowadzenia oraz może objąć funkcję Kierownika danego szkolenia.
- Organizator zwraca się z wnioskiem do Rady Programowej o udzielenie zgody na przeprowadzenie certyfikowanego szkolenia
- Po uzyskaniu zgody Rady Programowej organizator podpisuje porozumienie z Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną określającą szczegółowe zasady przeprowadzania szkolenia.
- Po podpisaniu porozumienia organizator ogłasza nabór na szkolenia wg określonego przez Rade Programową wzoru i uruchamia szkolenie.
Ogólne warunki przeprowadzenia certyfikowanego szkolenia i warunki uzyskania certyfikatu przez lekarza weterynarii:
- Kształcenie certyfikacyjne powinno trwać co najmniej 2 semestry i zawierać elementy teorii, praktyki i samokształcenia przy założeniu, że część praktyczna musi wynosić co najmniej 50 % czasu szkolenia.
- Certyfikowane szkolenie lekarzy weterynarii opiera się o
- Zajęcia na zjazdach i online
- Indywidualną naukę w trakcie pracy klinicznej w ZLZ, pracę własną oraz uczestnictwo w specjalistycznych sympozjach, warsztatach
- Czas poświęcony na przygotowanie się do końcowego egzaminu certyfikacyjnego
- Praktykę w ośrodku referencyjnym
- W związku z faktem, że podstawą szkolenia jest między innymi indywidualna nauka i praca własna uczestnika, Organizator/ program szkolenia może wymagać prowadzenia przez uczestnika:
- „Dziennika Przypadków Klinicznych”
- „Dziennika Aktywności Edukacyjnej”
- Szczegółowe zasady przeprowadzania certyfikowanego szkolenia są każdorazowo ustalane w porozumieniu zawieranym pomiędzy organizatorem szkolenia a Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną. Integralną część porozumienia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, stanowi ustalony przez Radę Programową ramowy program kształcenia.
- Certyfikowane szkolenia lekarzy weterynarii prowadzone są w grupach 15 – 20 osobowych
- Ukończenie certyfikowanego szkolenia uprawnia do przystąpienia do wewnątrzkorporacyjnego egzaminu przeprowadzanego przez zespół egzaminacyjny powołany przez Radę Programową.
- Szczegółową organizację zajęć dydaktycznych oraz warunki dopuszczenia do egzaminu końcowego określa program danego certyfikowanego szkolenia. Termin końcowego egzaminu certyfikacyjnego określa Kierownik danego szkolenia w porozumieniu z Radą Programową.
- Kwalifikacje uzyskane po odbyciu szkolenia są kwalifikacjami cząstkowymi, które nie funkcjonują samodzielnie, lecz łącznie z kwalifikacjami pełnymi, potwierdzonymi dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku weterynaria.
- Warunkiem ukończenia szkolenia i uzyskania stosownego certyfikatu w danej dziedzinie jest spełnienie wszystkich wymagań określonych:
- programem tych szkoleń,
- regulaminem certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii
- zdania z wynikiem pozytywnym końcowego egzaminu.
- Lekarz weterynarii, który złożył z wynikiem pozytywnym egzamin, otrzymuje wydany przez Krajową Radę Lekarsko Weterynaryjną certyfikat i może używać tytułu w brzmieniu: Dyplomowany przez KRLW lekarz weterynarii w dziedzinie …………….. (nazwa dziedziny wskazana w załączniku nr 1 do Uchwały KRLW nr 39/2023/VIII z dnia 22 marca 2023 r.)
Ogólne wytyczne dla organizatorów certyfikowanych szkoleń lekarzy weterynarii
Uchwała nr. 7/2023/I (9 ZA) Rady Programowej Samorządowego Centrum Doskonalenia Zawodowego Lekarzy Weterynarii z dnia 24 stycznia 2023 w sprawie: określenia wymagań wobec podmiotów przeprowadzających certyfikowane szkolenia – (pdf)
- Uczestników certyfikowanego szkolenia zawodowego lekarzy weterynarii powinno obsługiwać biuro Organizatora szkolenia, które prowadzi dokumentację związaną z przebiegiem szkolenia certyfikowanego (od rekrutacji aż po zakończenie szkolenia). Przebieg certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii powinien być dokumentowany w systemie informatycznym do obsługi procesu dydaktycznego prowadzonego przez Organizatora danego szkolenia certyfikacyjnego (obecność na zajęciach, złożone prace zaliczeniowe, wyniki egzaminów itp.).
- Certyfikowane szkolenia zawodowe lekarzy weterynarii prowadzone przez Organizatora odbywa się w oparciu o zatwierdzony przez Radę Programową program szkolenia certyfikowanego w danej dziedzinie.
- W certyfikowanych szkoleniach lekarzy weterynarii mogą uczestniczyć lekarze weterynarii, którzy spełnia łącznie następujące warunki:
- posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku weterynaria,
- posiadają prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii,
- udokumentowany 5 letni staż pracy klinicznej,
- złożył oświadczenie, że w dziedzinie, w której zamierzają odbyć certyfikacyjne szkolenie lekarzy weterynarii, poświęcają co najmniej 30% czasu swej klinicznej aktywności zawodowej
- w systemie dobrowolnego ustawicznego kształcenia prowadzonym przez samorząd zawodowy lekarzy weterynarii uzyskał w okresie 2 lat poprzedzających szkolenie 50 punktów z danej dziedziny.
- Przed rozpoczęciem rekrutacji na certyfikowane szkolenie lekarzy weterynarii Organizator na wniosek Kierownika danego certyfikowane szkolenia zawodowego lekarzy weterynarii ogłasza na stronie internetowej Organizatora i na stronie Rady Programowej opis danego szkolenia certyfikującego. Opis szkolenia powinien zawierać w szczególności:
- program merytoryczny
- wstępne daty i lokalizacje odbywania się poszczególnych zajęć;
- liczbę godzin przypisanych do poszczególnych tematów;
- informację o warunkach jakie należy spełnić, aby zostać dopuszczonym do egzaminu końcowego zgodnie z programem szkolenia certyfikacyjnego;
- informację o sposobie przeprowadzenia końcowego egzamin certyfikacyjnego;
- terminy sesji egzaminacyjnych;
- informacje o osobach prowadzących zajęcia;
- informacje o zasadach postępowania kwalifikacyjnego w tym wymaganych dokumentach.
- Przyjęcia na certyfikowane szkolenie lekarzy weterynarii dokonuje Organizator po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego zgodnego z warunkami rekrutacji, na podstawie dokumentów złożonych przez kandydatów.
- Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do wiadomości kandydatów na certyfikacyjne szkolenie lekarzy weterynarii drogą mailową na adres poczty elektronicznej podany przez Kandydata.
- W celu zapewnienia właściwego przebiegu danego certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii Organizator powołuje Kierownika danego certyfikowanego szkolenia, którym może być Krajowy Konsultant w danej dziedzinie.
- Do zadań Kierownik certyfikowanego szkolenia zawodowego lekarzy weterynarii należy w szczególności:
- pozostawanie w stałym kontakcie z uczestnikami szkolenia w tym informowania ich o wszelkich zmianach dotyczących szkolenia
- aktualizowanie informacji dotyczących szkolenia na stronie internetowej Organizatora i ewentualnego współorganizatora;
- nadzorowanie przebiegu procesu rekrutacji;
- bieżące nadzorowanie przebiegu procesu kształcenia;
- przygotowania merytorycznego teoretycznego egzaminu końcowego – we współpracy z Krajowym Konsultantem i Radą Programową.
- Warunki i terminy uzyskiwania zaliczeń dopuszczających do egzaminu końcowego, oraz zaliczeń i egzaminów poprawkowych powinny być określone harmonogram certyfikowanego szkolenia zawodowego lekarzy weterynarii.
- Kierownik certyfikowanego szkolenia zawodowego lekarzy weterynarii podaje na początku szkolenia zasady dopuszczenia do egzaminu końcowego oraz zasady zdawania egzaminu, jak również zasady usprawiedliwiania nieobecności uczestnika na zajęciach lub egzaminie.
- Organizator zapewni uczestnikowi, który nie uzyskał dopuszczenia do egzaminu końcowego lub nie zdał egzaminu, możliwość uzyskaniu zaliczenia lub zdawania egzaminu w trybie poprawkowym. Zasady zaliczenia wraz z terminem poprawkowym określa Kierownik certyfikowanego szkolenia.
- Plan certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii może przewidywać przygotowanie pracy końcowej i/lub przedstawienia portfolio przypadków klinicznych z własnej praktyki.
- Organizator zapewni, że forma dopuszczenia do egzaminu końcowego zostanie każdorazowo określona przez Kierownika certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii zgodne z założonym programem szkolenia.
- Organizator zastrzeże i poinformuje uczestników o tym, iż skreślenie uczestnika szkolenia z listy słuchaczy, może nastąpić – w drodze decyzji Kierownika certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii w przypadku:
- niepodjęcia szkolenia bądź rażącego uchylania się od uczestnictwa w zajęciach;
- rażącego naruszenia zapisów regulaminu szkolenia;
- nieetycznego uzyskania lub próby uzyskania zaliczenia zajęć lub naruszenia praw autorskich w pracy wymaganej na certyfikowanym szkoleniu;
- popełnienia czynu uchybiającego godności członka zawodu zaufania publicznego;
- umyślnego zniszczenia mienia Organizatora i nienaprawienia wynikłej z tego czynu szkody w terminie określonym przez Organizatora;
- zachowania uczestnika certyfikowanego szkolenia uniemożliwiającego lub istotnie utrudniającego realizację szkolenia innym ich uczestnikom;
- istotnego naruszenia przepisów powszechnie obowiązującego prawa;
- niewniesienia w terminie opłaty związanej z odbywaniem szkolenia;
- pisemnej rezygnacji ze szkolenia;
- nieuzyskania w terminie dopuszczenia do egzaminu;
- niezdania w terminie egzaminu końcowego;
- Organizator zapewni, iż w wyjątkowych przypadkach losowych uczestnik certyfikowanego szkolenia lekarzy weterynarii, który przerwał szkolenie może wnioskować do Kierownika danego szkolenia o jego wznowienie z zastrzeżeniem punktu 16.
- Wznowienie szkolenia jest możliwe tylko w przypadku, gdy dane szkolenie jest uruchomione i są wolne miejsca.
- Kierownik danego szkolenia, wyrażając zgodę na reaktywację, określa zakres i termin wyrównania ewentualnych różnic programowych, przy czym Organizator może przewidzieć, iż wyrównanie różnic programowych jest dodatkowo płatne przez uczestnika, który wnioskował o wznowienie szkolenia.